Rozgrzewka to bardzo ważny element każdego treningu. Niestety, dla wielu osób jest ona nudna i w wielu przypadkach wykonywana niechlujnie. Warto zatem zapoznać się z poniższym tekstem, gdyż wiedza na temat prawidłowego przygotowania się do treningu, jest niezbędna, aby przygotować nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania.
Rozgrzewka ma na celu:

1. Podnieść temperaturę tkanek – ćwiczenia na skakance, skipy bądź pajacyki to idealne rozwiązanie.
2. Poprawa stabilizacji – ćwiczenia stabilizacji „core”, niezbędnej podczas każdego treningu.
3. Wzorce ruchowe – mobilność oraz stabilność wraz z aktywacją obręczy barkowej i biodrowej.
4. Pobudzić układ nerwowo-mięśniowy do pracy – zwykle stosuje się tutaj ćwiczenia o krótkiej sekwencji ruchu, wysokiej częstotliwości i zachowanie niskiego obciążenia

Warto również pracować nad słabszymi stronami za pomocą ćwiczeń izolowanych oraz pracą na tkankach miękkich. Wówczas stosowane są ćwiczenia przy pomocy gum lub foam rollerów, które przygotują każdego z was, pod konkretne ćwiczenia. Naturalnie rozgrzewka zależy również od stopnia zaawansowania każdego z ćwiczących, gdyż to jest wyznacznikiem tego jak rozgrzewka powinna wyglądać począwszy od stopnia intensywności a kończąc na czasie jej wykonywania oraz liczbie ruchów złożonych.

Krótko podsumowując – rozgrzewka jest bardzo ważna. 10-15 minut, które nie zawsze jest traktowane poważnie przez ćwiczących, pozwala zapobiegać kontuzjom i nie ma ku temu lepszych sposobów. Regularna praca nad słabymi stronami to gwarancja zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu podczas wykonywania części głównej a przede wszystkim osiąganie lepszych rezultatów i efektywności treningu.